Zadzwoń: +48 91 424 11 72 lub umów się online:
Masaż ten, jak wskazuje jego nazwa, ma za zadanie leczyć. Pozytywnym skutkiem ubocznym takiego masażu jest równieź relaks i odprężenie, dlatego często wybierają go osoby, które nie cierpią na żadne dolegliwości - stanowi wtedy formę profilaktyki. Lista wskazań do masażu leczniczego jest bardzo długa. Stosuje się go przy bólach kręgosłupa i odkręgosłupowych, wynikających z wad postawy, przeciążeń, siedzącego trybu życia, zmian zwyrodnieniowych itd. Zaleca się go również przy bólach mięśni oraz napięciach mięśniowych spowodowanych m.in. przewlekłym stresem i przeciążeniami statycznymi i dynamicznymi. Stosuje się go także w rehabilitacji po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, ponieważ dochodzi do złagodzenia bólu, obrzęku, przyśpieszenia absorpcji krwiaków, polepszenia ukrwienia,odżywienia tkanek miękkich oraz do eliminacji przykurczów. Zalecany jest także u osób zalegających w łóżku, aby zapobiec powstawaniu przykurczów i polepszeniu krążenia krwi, co zmniejszy ryzyko powstawania odleżyn.
Masaż leczniczy wymaga znacznego wiedzy z zakresu fizjologi i anatomii, dlatego powinien być przeprowadzany przez doświadczonego terapeutę. Do przeprowadzenia masażu stosuje się środki ułatwiające poślizg, co niweluje możliwość powstania otarć naskórka. Można wmasowywać również substancje wspomagające leczenie, np. maści zawierające substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Takich preparatów jest na rynku jest bardzo dużo, np. Voltaren, Ben-Gay, Dermosan). Pacjent musi odsłonić cześć ciała, która będzie masowana, co jest zrozumiałe, bo ciężko jest wykonać masaż będąc ubranym. Dobry fizjoterapeuta powinien zapoznać pacjenta z przebiegiem takiego masażu, aby uniknąć w przyszłości krępujących sytuacji. Bardzo istotne jest przestrzeganie higieny zarówno przez terapeutę (umycie rąk, krótkie paznokcie, brak zmian skórnych na dłonaich), jaki i przez pacjenta (wskazana jest kąpiel przed masażem).
Nie powinny być masowane osoby ze zmianami skórnymi o charakterze zapalnym, rany, niezagojone blizny itd. Również miesiączka w przypadku pań wyklucza masaż. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu jest także gorączka, zmiany zakrzepowe, żylaki, zapalenia żył, nowotwory, kamica nerkowa, zaawansowana miażdźyca naczyń krwionośnych, choroby bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze.
Czas masażu jest zależny od schodzenia i wynosi od 45-60 minut.
Masaż wykonuje się w kierunku do serca, a jego siła zależy od problemu i wrażliwości osobniczej pacjenta na ból. Masaż powinien oscylować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt bolesny masaż spowoduje, ze pacjent będzie się nadmiernie napinał i nie dojdzie do rozluźnienia tkanek, a przecież to jest jednym z głównych celów zabiegu. Masaż leczniczy wykonuje się najczęściej w serii 10 zabiegów.